Organizarea activităților didactice se bazează pe un proces de proiectare didactică, acțiune de anticipare și prefigurare a unui demers educațional care să poată fi operaționalizat cu succes în practică.

            Vom prezenta în continuare o structură de realizare a unui proiect didactic pentru disciplina Limba și literatura română la clasa a VII-a, elevi cu deficiență mentală medie și ușoară:

 

Data:

Unitatea de învăţământ:

Clasa: a VII-a

Aria curriculara: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul lecţiei: Propoziția. Recapitulare

Tipul lecţiei: recapitulare

Durata: 45 min.

Profesor:

Competenţe generale

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice (C.S.):

1.1 identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia

2.1 înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral

2.4 adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţiide comunicare diverse

2.3 alcătuirea unor propoziţii corecte din punct de vedere gramatical

 

Obiective operaţionale / Competenţe derivate (O.O.):

O1. să identifice propoziția ca fiind comunicarea cu un singur predicat;

02. să identifice felul propozițiilor după scopul comunicării, după aspectul predicatului și dupăstructură ;

03. să construiască propoziții după cerințe date;

O4. să inițieze discursuri simple și dialoguri tematice;

Strategii didactice:

a)                   Mijloace şi procedee: lucrul cu textul,  conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul oral, scris, brainstorming-ul, explozia stelară, expunerea, turul galeriei

b)                   Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: fişe de lucru, caietul de notiţe, tabla, creta, flipchart

c)                 Forme de organizare a activităţii:  activitatea frontală, activitatea individuală, pe grupe, în perechi

d)                   Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor.

      

Timp de lucru: 45 min

 

BIBLIOGRAFIE:

 

-          Dumitru, I. A., (2000), Dezvoltarea gândirii critice si invatarea eficienta, Editura de Vest, Timisoara;

-          Steele, J. L., Meredith, K. S., Temple, Ch., (1998), Un cadru pentru dezvoltarea gândirii critice la diverse materii de studiu, Ghidul I;

-          Steele, J. L., Meredith, K. S., Temple, Ch., (1998), Promovarea gândirii critice, Ghidul II, Proiectul Lectura si scrierea pentru dezvoltarea gândirii critice;

-          http://www.didactic.ro

 

                                                                          

                                                                                Parcurs didactic

Secvenţe didactice

Timp

Obiective operaţionale/ Competenţe derivate

Conţinutul lecţiei

               Strategii didactice              

Evaluare / Observaţii

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

Organizarea clasei

2 min

 

Profesorul va asigura climatul necesar începerii lecţiei.

El va asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice şi va face prezenţa.

 

Conversaţia

 

Explicaţia

    Catalogul

 

 

 

 

Frontal

Reactualizarea cunoştinţelor şi captarea atenţiei

10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

O 2

 

 

 

 

O 3

       Se va realiza prin prezentarea unor plicuri  ce  conțin  „secretul unui exercițiu”: să ordoneze logic cuvintele pentru a obține o comunicare coerentă.

Noi suntem elevi în clasa a VII-a.

Împreună vom recapitula propoziția.

       Elevii vor fi împărțiți în 2  grupe,  conform tehnicii numărării, până la 2.

     Elevii ordonează cuvintele într-o succesiune logică, respectând corectitudinea enunțurilor.

Se vor recapitula cunostintele elevilor privind lecția anterioară prin metoda exploziei solare.

Vă propun următorul exemplu: Elevul citește.

1.                  Ce reprezintă enunțul scris cu roșu?

2.                  Ce fel de propoziție este cea de mai sus?

3.                  Care este subiectul  propoziției?

4.                  Care este predicatul propoziției?

5.                   Din ce este formată propoziția simplă?

6.                  Din ce este alcătuită o propoziție dezvoltată?

7.                  Care sunt părțile secundare de propoziție?

8.                  Cum am putea să dezvoltăm această propoziție?

 

Conversaţia euristică

 

Explicaţia

 

 

 

 

 

Problemati

zarea

 

 

Exercițiul

Explozia stelară

 

 

 

 

 

 

 

 

Explozia stelară

Flipchart

 

 

 

 

 

 

 

 

Jetoane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flipchart

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

 

 

 

 

 

 

 

Pe grupe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

Observare sistematică;

aprecieri verbale

 

Anunţarea subiectului şi a competenţelor

   2 min

 

 

 

 

          Astăzi, pe tot parcursul orei vom discuta despre cum putem dobândi competențe noi în comunicare, aprofundând cunoștințele despre propoziție  și tipurile ei.

        Se scrie titlul pe tablă: Propoziția (Recapitulare)

         Astfel, la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1. să identifice propoziția ca fiind comunicarea cu un singur predicat;

02. să identifice felul propozițiilor după scopul comunicării, după aspectul predicatului și după structură;

03. să construiască propoziții după cerințe date;

O4. să inițieze discursuri simple și dialoguri tematice;

 

Conversaţia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flipchart

Frontal

Observare sistematică;

aprecieri verbale

Dirijarea învăţării

15 min

 

 

 

O 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Vă propun să ne jucăm cu propoziția: Elevul citește.

Vă amintiți ce fel de propoziție am spus că este? (simplă)

De ce este o propoziție simplă? (pentru că este alcătuită din părți principale de propoziție). Dar dacă adaug cuvântul lecția. Tot o propoziție simplă am obținut? (Dezvoltată)

Așadar, după alcătuire, propozițiile pot fi simple sau dezvoltate.

       Ce aflăm din această propoziție? ( că elevul citește), deci o informație, propoziția este enunțiativă.

      Dacă nu știu ce face elevul, cum pot afla? Deci voi cere o informație,  prin urmare propoziția este interogativă.

      Participarea sufletească a vorbitorului (exclamația) poate fi prezentă atât în propozițiile enunțiative, cât și în cele interogative. Aceste propoziții sunt exclamative.

După scopul comunicării propozițiile pot fi enunțiative, interogative și exclamative.

     Avem propoziția Elevul citește și propoziția Elevul nu citește. Vă rog să identificați predicatele celor două propoziții.  Ce remarcați?

     Astfel, putem observa că propoziția care are în fața predicatului negația este propoziție negativă, iar cealaltă afirmativă.

     Profesorul va sistematiza pe tablă clasificarea propozițiilor, iar elevii vor nota în caiete.

      Clasificarea propozițiilor:

a)     După alcătuire: - simple

                          - dezvoltate

În afară de clasificarea după criteriul alcătuirii, propozițiile pot fi clasificate și după alte criterii.

      b)  După aspectul predicatului:

            - afirmative

            - negative 

      c )  După scopul comunicării:

-          Enunțiative

-          Interogative

·         Atât propozițiile enunțiative, cât și cele interogative pot fi exclamative și neexclamative

 

        Vor fi formate grupe de elevi conform tehnicii numărării, în cazul nostru până la 3.

         Fiecare grupă va primi textul Albina și porumbița, ca suport de lucru,  conform anexei 1.

         Elevii vor lectura textul primit și vor rezolva sarcina de lucru, prin negociere, desemnându-și fiecare echipă un raportor, pentru exprimarea soluțiilor găsite.

       Ei vor fi consiliați, în funcție de nevoile pe care le reclamă.

       Rezultatele vor fi prezentate oral

      

        Am reușit împreună să clasificăm propozițiile după mai multe criterii, le-am transformat și le-am adaptat scopurilor noastre. Am observat că ele transmit anumite mesaje, în funcție de scopul limbajului utilizat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversaţia

 

 

Explicaţia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turul galeriei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabla

 

 

Creta

 

 

 

 

Caietul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foi de flipchart

 

 

 

 

 

 

 

Fişe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

Caiete

 

Tablă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pe grupe

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

Observare sistematică;

aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observare sistematică;

aprecieri verbale

 

Evaluarea formativă /

Asigurarea feed-back-ului

14 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

O4

       Ca să demonstrăm că parcursul acestor conținuturi au contribuit la dezvoltarea abilităților de comunicare, vă propun un joc de rol cu tema Vreau să devin reporter.

       Grupați în perechi, veți candida pentru funcția de  reporter: pentru rubricile de muzică, modă, știri, vreme și sport. În perechi veți lucra atât la elaborarea textului, cât și la interpretarea rolurilor (un reporter și invitatul său).  Fiecare pereche are la dispoziție 4 minute pentru elaborarea textului care să cuprindă și o propoziție negativă, o propoziție interogativă și o propoziție exclamativă. Apoi, fiecare pereche, în două minute va prezenta rezultatul muncii.

       Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a elevilor la activitate, evidenţiind şi notând elevii care s-au remarcat prin corectitudinea, originalitatea şi promptitudinea răspunsurilor.

      Elevii vor avea libertatea de a-și exprima propriul lor punct de vedere asupra desfășurării activității.

Conversaţia

Învăţarea prin descoperire

 

 

 

 

 

 

Joc de rol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversația

Explicația

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

În perechi

Observare sistematică;

aprecieri verbale

 

Asigurarea retenţiei şi a transferului

1min

 

Alcătuiți, în 8-10 rânduri, o compunere în care să se regăsească toate tipurile de propoziții învățate.

Explicaţia

Conversaţia

Caietul de teme

Individual