Proiectele didactice trebuie concepute, structurate și prezentate astfel încât să fie cât mai aproape de teoria didactică și de recomandările din lucrările de metodică.

            Vom prezenta în continuare o structură de realizare a unui proiect didactic pentru disciplina Limba și literatura română la clasa a V-a, elevi cu deficiență mentală medie și ușoară. Proiectul poate fi privit ca reper în realizarea proiectelor pentru activitățile din cadrul comisiilor metodice, având permanent în vedere potențialul și posibilitățile propriilor elevi.

 

Data:

Unitatea de învăţământ:

Clasa: a V-a

Aria curriculara: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul lecţiei: Substantivul

Tipul lecţiei: Comunicare de noi cunoștințe

Durata: 50 min.

Profesor:

Competenţe generale

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice (C.S.):

1.1 identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia

2.1 înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral

2.4 adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţii de comunicare diverse

2.3 alcătuirea unor propoziţii corecte din punct de vedere grammatical cu substantive și proprii

 

Obiective operaţionale / Competenţe derivate (O.O.):

O1. să identifice substantivele comune dintr-un text dat;

02. să identificesubstantivele proprii dintr-un text dat;

03. să alcătuiască liste de substantive pe diferite criterii;

O4. să inițieze discursuri simple și dialoguri tematice;

Strategii didactice:

a)                   Mijloace şi procedee: lucrul cu textul,  conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul oral, scris, expunerea, turul galeriei

b)                   Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: fişe de lucru, caietul de notiţe, tabla, creta, flipchart

c)                 Forme de organizare a activităţii:  activitatea frontală, activitatea individuală, pe grupe, în perechi

d)                   Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor.

      

Timp de lucru: 45 min

 

BIBLIOGRAFIE:

 

-          Gherguţ, A. Sinteze de psihopedagogie specială”, , Editura Polirom, 2005

-          Niculescu, M.R. (2003), Teoria si managementul curriculum-ului, Ed. Universitatii Transilvania, Brasov

-          Dumitru, I. A., (2000), Dezvoltarea gândirii critice si invatarea eficienta, Editura de Vest, Timisoara;

-          http://www.didactic.ro

 

                                                                          

                                                                                Parcurs didactic

Secvenţe didactice

Timp

Obiective operaţionale/ Competenţe derivate

Conţinutul lecţiei

             Strategii didactice            

Evaluare / Observaţii

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

Organizarea clasei

2 min

Profesorul va asigura climatul necesar începerii lecţiei.

El va asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice şi va face prezenţa.

Conversaţia

Explicaţia

    Catalogul

Frontal

Reactualizarea cunoştinţelor şi captarea atenţiei

5 min

       Se va realiza prin prezentarea unui power point despre substantiv (definiție, exerciții de recunoaștere).

Conversaţia

Observare sistematică;

aprecieri verbale

Anunţarea subiectului şi a competenţelor

   2 min

          Astăzi, pe tot parcursul orei vom discuta despre substantiv, vom diferenția substantivele comune de cele proprii, prin intermediul exercițiilor și al jocului didactic

      

 Se scrie titlul pe tablă:

SUBSTANTIVUL

         Astfel, la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1.  să identifice substantivul;

02. să identifice felul substantivelor;

03. să construiască propoziții după cerințe date;

O4. să inițieze discursuri simple și dialoguri tematice

Conversaţia

Explicația

     Tabla

Frontal

Observare sistematică;

aprecieri verbale

Dirijarea învăţării

30 min

Pe un slide vor fi afișate câteva propoziții în care se regăsesc substantive comune/proprii. Elevii vor identifica substantivelor și le vor analiza.

Dintr-o listă de cuvinte, elevii vor elimina substantivele comune și vor introduce substantivele proprii în scurte enunțuri și se va solicita:

-          gruparea substantivelor în tabel, în funcție de felul lor

-          definiția substantivelor comune/proprii

-          identificarea și analiza substantivelor substantivelor comune/proprii

-          alcătuire de propoziții cu substantive date

-          alcătuirea unor liste de substantive după anumite criterii

        Vor fi formate 4 grupe de elevi, conform tehnicii numărării, în cazul nostru până la 4. Fiecare va avea de alcătuit o listă de substantive cu comune/proprii după criteriile: instrumente muzicale, animale, țări și nume de fete,  conform anexelor.

      Elevii vor rezolva sarcina de lucru, prin negociere, desemnându-și fiecare echipă un raportor, pentru exprimarea soluțiilor găsite.

       Ei vor fi consiliați, în funcție de nevoile pe care le reclamă.

       Rezultatele vor fi prezentate oral

     

       

Conversația

Explicația

Exercitiul

Turul galeriei

Tabla

Creta

Caietul

Foi de flipchar

Fişe de lucru

Caiete

Tablă

Frontal

Pe grupe

Frontal

Observare sistematică;

aprecieri verbale

Evaluarea formativă /

Asigurarea feed-back-ului

10  min

-                Ca să demonstrăm că parcursul acestor conținuturi au contribuit la dezvoltarea abilităților de comunicare, vă propun jocul : ”Sus jetonul!”

Elevii vor primi jetoane de două culori: roșii și albastre. La auzul unor substantive comune, vor ridica jetoanele de culoare roșie, iar la auzul substantivelor proprii, vor ridica jetoanele de culoare albastră.

      

Joc didactic

Conversația

Explicația

Frontal

Individual

Observare sistematică;

aprecieri verbale

Asigurarea retenţiei şi a transferului

1 min

Alcătuiți, în 8-10 rânduri, o compunere în care să se regăsească cel puțin 5 substantive proprii.

Explicaţia

Conversaţia

Caietul de teme

Individual

 

 f ianuarie2020

b ianuarie2020

c ianuarie2020

d ianuarie2020

e ianuarie2020

f ianuarie2020